skip to Main Content

Meet the winning RL candidates from the 2018 Election Cycle, Our voice in Our government!

Winner Commissioner of Agriculture

NORTH FLORIDA

State Senate

Incoming Senate Minority Leader
Winner District 6: Duval

State House Representative

State House Representative
Winner District 9: Leon
State House Representative
Tracie Davis
Winner District 13: Duval

County Commission

Winner Alachua County # 2

School Board

Winner Alachua County School Board # 1
Winner Leon County School Board #1

CENTRAL FLORIDA

State House Representative

Winner District 30: Orange
Winner District 44: Orange
State House Representative
Winner District 45: Orange
State House Representative
Winner District 48: Orange
Winner District 47: Orange

School Board

Winner Orange County #6
Winner Orange County #2
Winner Seminole County #1

County Commission

Winner Orange County #3
Winner Volusia County #1
County Commissioner
Winner Osceola County #2

Municipalities

GREATER TAMPA

State Senate

State House Minority Leader
Winner District 18: Hillsborough

State House Representative

Winner District 63: Hillsborough
Winner District 69: Pinellas
State House Representative
Winner District 72: Sarasota

School Board

Winner Pinellas County # 3
Winner Pinellas County #7
Winner Sarasota County #4

County Commission

Winner Pinellas County #2
Winner Hillsborough County #5
Winner Hillsborough County #7

SOUTH FLORIDA

State Senate

State Senator
Lori Berman
Winner District 32: Palm Beach
State Senator
Winner District 32: Broward
State Senator
Winner District 40: Miami-Dade

State House Representative

Winner District 81: Boca Raton
Winner District 84: St. Lucie
Winner District 91: Palm Beach
Kristin Jacobs
Winner District 96: Broward
Winner District 103: Miramar
Barbara Watson
Winner District 107: Miami-Date
Dotie Joseph
Winner District 108: Miami-Date

County Commission

County Commissioner
Winner Miami-Dade County #5
County Commissioner
Winner Miami-Dade County #8
County Commissioner
Winner Palm Beach County #6

School Board

Winner: Palm Beach County School Board #7

City Council

Winner Key West City Council #5
Winner Oakland Park City Commission
Winner Dania Beach City Commission At Large

Mayor

Winner Key West Mayor

SIGN UP TO JOIN RUTH'S LIST

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

JOIN THE CONVERSATION

Back To Top